Sanepid a własny gabinet

Jesteś fizjoterapeutą i masz indywidualną praktykę leczniczą? Myślisz o otworzeniu własnego gabinetu? I nagle zderzasz się z wyrażeniem „wymogi Sanepidu” i bledniesz? Kiszki Ci się skręcają, a na czole wychodzi pot?


Nie martw się! Też przez to przechodziłam 2,5 roku temu. Wiem, co czujesz! I chętnie Ci pomogę!


Wymogi, jakie musi spełniać Twój gabinet znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. z 2012 r., poz. 739) oraz w załącznikach do tegoż rozporządzenia.


Jak zatem powinien wyglądać Twój gabinet?


Gabinet może znajdować się w oddzielnym budynku/zespole budynków, np. kiedy mieści się w przychodni, ale jeśli prowadzisz indywidualną praktykę, to możesz również wynająć/kupić lokal w budynku mieszkalnym. Pod jednym warunkiem – musisz wyodrębnić go od pomieszczeń innych użytkowników. Czyli najlepiej wynająć całe mieszkanie pod gabinet. Zwróć również uwagę, czy w budynku znajduje się ogólnodostępna winda, jeżeli Twój lokal znajduje się na piętrze. Warto też pomierzyć drzwi i sprawdzić, czy pacjent, jeżdżący na wózku inwalidzkim, będzie w stanie przez nie wjechać.


Minimalna powierzchnia gabinetu nie jest określona. Rozporządzenie mówi jedynie o tym, że „Kształt i powierzchnia pomieszczeń (…) umożliwiają prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu…” (Rozdz. 2 § 16 ww. ustawy). Natomiast, jeśli planujesz świadczyć także usługi masażu, musisz pamiętać, że wielkość gabinetu powinna wówczas wynosić minimum 12m2. Z własnego doświadczenia mogę dodać, że praca w pomieszczeniu mniejszym niż 10m2 jest ciężka, zwłaszcza, jeśli planujesz mieć też sprzęt do fizykoterapii.W Twoim gabinecie powinieneś mieć również dostęp do światła dziennego.


Teoretycznie, w praktyce fizjoterapeutycznej, nie musisz posiadać w lokalu łazienki, ale wtedy jesteś zobowiązany zapewnić pacjentom dostęp do pomieszczenia sanitarnego. To znaczy, że jeżeli przyjmujesz w swoim mieszkaniu – pacjent powinien mieć dostęp do Twojej łazienki. Z kolei, jeśli wynajmujesz gabinet w przychodni, to upewnij się, że Twoi pacjenci będą mogli korzystać z łazienek kliniki. Ale, szczerze mówiąc, w przypadku, gdy Twoja praktyka mieści się w bloku mieszkalnym, warto poszukać jednak lokalu, w którym będziesz miał swoją własną łazienkę. Dla wygody Twojej i Twojego pacjenta.


A skoro już przy sanitariatach jesteśmy: zadbaj o to, by w gabinecie była umywalka z baterią, zapewniającą dostęp do wody ciepłej i zimnej, dozownik z mydłem, płyn do dezynfekcji, ręczniki papierowe i kosz.


To teraz właśnie przyszedł czas na wyposażenie! Pamiętaj, że meble (oraz podłogi!) muszą być wykonane z materiału, który umożliwia dokładne mycie i dezynfekcję.


Zwróć również uwagę na wymogi BHP w przypadku korzystania z aparatury do fizykoterapii. Pamiętaj o corocznym przeglądzie technicznym sprzętu! Tyczy się to również klimatyzacji – przeglądy i czyszczenie z dezynfekcją powinny się odbywać nie rzadziej niż co 12 miesięcy.


I na koniec: czy musisz mieć tzw. „odbiór Sanepidu”? Rozporządzenie nie obliguje Cię do wystąpienia o taką kontrolę i otrzymanie zgody na prowadzenie działalności. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wymarzysz sobie gabinet w lokalu, znajdującym się poniżej poziomu gruntu (np. w piwnicy) – wtedy musisz otrzymać zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Pamiętaj jednak, że rejestrując swoją indywidualną praktykę składasz pewne oświadczenie. Mówi ono o tym, że znasz warunki prowadzenia gabinetu fizjoterapii oraz oświadczasz, że Twój lokal je spełnia. Za złożenie nieprawdziwego oświadczenia przewidziane są kary, a nieznajomość prawa nie usprawiedliwia. Dlatego warto wiedzieć, czego szukać. Aha! Sanepid ma również prawo do skontrolowania Twój gabinet.


Jak widzisz, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Trzeba tylko wiedzieć, jakie są wymagania i szukać lokalu, który je spełni. Pamiętaj też, że podane przeze mnie informacje są aktualne na dzień 26.07.2021. Będę je aktualizować na bieżąco, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże!Chcesz być na bieżąco? Jesteś ciekaw/a kolejnych wpisów? Zapisz się do newslettera, żeby nic Ci nie umknęło :)558 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie